Mezinárodní folklórní festival Tradice Evropy 2016

6. Listopadu 2016

V úterý 1. listopadu přijely všechny zahraniční delegace, které se účastnily dalšího ročníku Mezinárodního dětského folklórního festivalu Tradice Evropy, který pořádají 4 folklórní soubory - náš Perníček a Marcipánek, pardubický soubor Radost a Holoubek, chrudimská Kuřátka a slatiňanské Sejkorky.

A protože každý pořádající soubor měl na starosti jednu zahraniční delegaci, kterou musel soubor ubytovat, tak my jsme si v úterý večer vyzvedli členy slovenského souboru Zemplínik, který přijel z Michalovců, Petera a Samuela.

Ve středu ráno začal již festivalový program pro jednotlivé skupiny, do kterých jsme byli rozděleni. Pardubické soubory Perníček a Marcipánek, Radost a Holoubek společně se svými zahraničními hosty odjela na vystoupení do základních škol v Cholticích a pak v , kde jsme společně poobědvali ve školní jídelně. Vzkaz do řečanské kuchyně - děkujeme za vynikající oběd.

Pak jsme se přemístili do Chrudimi, kde měl pokračovat odpolední program prohlídkou muzea, které bylo ale z důvodu havárie zavřeno. Tak náhradní program byl rozchod a prohlídka města. Večer se konal v divadle K. Pippicha první z řady 3 galakoncertů, který měl v režii chrudimský soubor.

Čtvrtek byl určen pro Slatiňany, kam jsem ale nejela. Tam byl plánován také dopolední program pro školy a školky v tamní sokolovně a večer opět galakoncert. Odpoledne byla prohlídka zámku a Kočičího hrádku.

V pátek se konal Pardubický den, kterého jsem se již opět s Vojtou zúčastnila. Dopoledne jsme nejdříve vystupovali v Sezemicích a pak jsme přejížděli na moji školu - na ZŠ Studánka, kam se přišla na mě se svou třídou také podívat i sestřička Gábinka z 2. A. Vystoupení bylo v malé tělocvičně, která byla suprově zaplněná.

Potom, co jsme skončili na Studánce, tak jsme jeli do Kosatce na oběd, po kterém byla plánována návštěva a prohlídka Zelené brány pro všechny delegace. A protože bylo celkem asi 150 účastníků festivalu, tak jsem byli rozděleni na skupiny. Po prohlídce jsme vzali členy Zemplíniku a šli jsme s nimi po "nákupech" dárků pro rodiče a kamarády. 

Večer byl už v plánu pardubický galakoncert, který byl beznadějně vyprodán. Bylo milé, že se na nás přišel podívat také pan Rychtecký a paní Horská, kteří společně s ředitelem naší ZUŠ panem Seidlem měli úvodní slovo při zahájení galakoncertu.

Na pardubický galakoncert jsem se těšila hodně, přestože jsem nevystupovala. Teda myslím s taneční choreografií. My jsme to společně s holkami uváděly a dělaly jsme "spojováky" mezi choreografiemi. Scénář jsme si dělaly samy a bylo to absolutně mimo - byly tam bárbíny, koloběžky, mobil i fén aj. Takže super, jak jinak.

Posledním dnem festivalu byl tradiční Evropský bál, který byl určen pouze pro pozvané hosty, členy souborů a vedoucí. Tady se jedná o sérii workshopů, které jsou rozděleny do několika bloků a týkaly se např. výuky jednotlivých národních tanců zúčastněných souborů, výuka zpěvu písní, výroba tradičních dárků dle jednotlivých lokalit, odkud soubory pochází nebo také prezentace na národních stáncích, kde bylo možné uchutnat tradiční pokrmy či nápoje, bylo možné získat propagační materiály nejen jednotlivých souborů, ale i měst a regionů.

Evropský bál skončil kolem 16. hodiny a tím byl ukončen letošní ročník festivalu Tradice Evropy a soubory postupně začaly odjíždět domů. 

Bylo fajn, že takový festival je pořádán právě naším souborem, protože i díky tomu jsme se naučili nové věci, tance, mohli ochutnat nová jídla. Ale co bylo nejdůležitější - získali jsme nové kamarády.

Rychlý kontakt

Terka UHLÍŘOVÁ
Třída Míru 97
530 02 Pardubice


Telefon: +420 775 105 510
E-mailinfo@terezauhlirova.cz
Web:    www.terezauhlirova.cz