Dnes jsem byla v Pekle i na Veselém kopci

11. Prosince 2016

Třetí neděle adventní a my jsme s mamkou, taťkou a ségrou Gábinkou vyrazili na celodenní akci, kterou jsme začali návštěvou úžasného Pekla a pak pokračovali na akci, která je neodmyslitelně spjatá s adventem - na vánoční jarmark. Ale popořadě...

Nejdříve jsme jeli do Pekla, které je nedaleko Hlinska. Slyšeli jsme o tom, jak si to lidé chválí a hodnotí to velmi dobře, tak jsme si řekli, že se tam dojedeme také podívat. Nejdříve jsme měli zamluvenou prohlídku a pak společný oběd s dědou Jirkou a Kateřinou, tetou Péťou a strejdou Jardou a bratrancem Tomem. 

Prostory byly krásné a opravdu pekelné. Už při vstupu nás vítala mladá čertice, která nás zavedla za Luciferem, pánem a vládcem pekla. Ten nám řekl o pravidlech, která platí v pekle  a dalších povinnostech, které se musí respektovat. Všude byla spousta čertů a čertic. Viděli jsme také čertovskou kuchyni, kde četice - kuchařka připravovala pro čerty jídla. A taky potřebovala pomocníky a ti ji museli jít pomoc  s přípravou. A jedna pomocnice, která byla vybrána jako první, byla naše mamka. 

Pak jsme procházeli další prostory, viděli jsme třeba uličku hříchů a neřestí. Tam bylo taky krásné a strašidelé zároveň to, že všude byly vystaveny jen figurýny a u jednoho hříchu nás překvapil Lucifer, který tam stál a nehýbal se a po určitém čase na kolemjdoucí skočil a vystrašil je. Já se také lekla.

Celou dobu nás prováděla čertice a všichni čerti mluvili tak, jak jim "huba" narostla. Ale bylo to vždy velmi humorné a bavili se všichni. Jak děti tak i dospělí. Celé peklo mělo 3 patra a nejhlubší místo bylo 12 metrů pod povrchem země. 

Po prohlídce jsme si v pekelné restauraci dali vynikající oběd a pokračovali v odpoledním programu. Po čtvrteční návštěvě Veselého kopce, kde jsme byli na vánočním výletu s naším folklórním souborem Perníček a Marcipánek, jsme se tam chtěli jet ještě jednou podívat a celé si to ještě jednou projít s mamkou a taťkou. 

Přidala se k nám teta Péťa a Tom. Sice sníh už roztál, ale o to to bylo zajímavější. Auta při parkování na louce klouzala jak na ledu a místy i lidé měli problémy.

Když jsme přišli do skanzenu Veselý kopec, pomalu jsme si procházeli jednotlivá místa, kde bylo možné něco vidět. Pozorovali jsme výrobu perníčků, zastavili jsme se u ručně malovaných vánočních ozdob a také jsme si pár kousků koupili - byly krásné. 

V přilehlých roubenkách bylo možné také vidět, jak byli dříve vybaveny místnosti, jak byly vybaveny dílny nebo stodoly. Také bylo možno vidět některé staré stroje nebo i klasickou kadibudku. 

Během naší návštěvy to všude vonělo a taky my jsme ochutnali některé výrobky. Vynikající byly oříšky v cukru, ochutnali jsme také škvarkovou placku nebo sušenou ovocnou placku. Všechno bylo vynikajcí. Jen toho bláta mohlo být míň, které tam bylo díky roztátému sněhu, který tam byl ještě ve čtvrtek.

Když jsme jeli potom už domů, byla nám zima a tak jsme si řekli, že se stavíme někde na čaj. A tak jsme se ještě zastavili v krásné hájence v Rabštejnské lhotě. Opravdu krásné prostředí a ještě krásnější roubená hájenka, která se hlavně líbila mamce a tetě. 

Dneska to byl krásný den, který jsme si spojili s výletem a vánočním časem. 

 

Rychlý kontakt

Terka UHLÍŘOVÁ
Třída Míru 97
530 02 Pardubice


Telefon: +420 775 105 510
E-mailinfo@terezauhlirova.cz
Web:    www.terezauhlirova.cz